Jeżeli:

  • Przeżywasz trudności związane z żałobą lub inną skomplikowaną sytuacją życiową
  • Pragniesz głębokiego, intensywnego rozwoju osobistego
  • Doświadczasz kryzysu życiowego, np. rozpadu związku,
  • Odczuwasz duży lęk lub napięcie emocjonalne
  • Cierpisz na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, otyłość)
  • Masz dolegliwości psychosomatyczne (masz objawy, które nie mają medycznej przyczyny)
  • Nie radzisz sobie ze stresem lub z innymi emocjami
  • Leczysz się psychiatrycznie i potrzebujesz dodatkowego wsparcia

lub jeśli czujesz, że skala problemów życiowych Cię przytłacza i chciałbyś uzyskać profesjonalną pomoc terapeutyczną możesz umówić się na spotkanie.

Cena sesji terapeutycznej: 100 zł (50 minut)

Terapia odbywa się w nurcie poznawczo-behawioralnym pod superwizją terapeuty rekomendowanego przez EACBT (European Association for Cognitive Behavioural Therapies)

Terapia prowadzona jest w zacisznym gabinecie w centrum Gliwic, przy ulicy Zwycięstwa 56/6.

Zadzwoń, aby dowiedzieć się, czy mogę pomóc w Twoim problemie - 791 239 832.

 

Co to jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym z dwóch nurtów psychoterapii o skuteczności potwierdzonej badaniami empirycznymi. Ta forma terapii jest najczęściej refundowana dla pacjentów psychiatrycznych na Zachodzie Europy (np. w Wielkiej Brytanii). Najważniejszą przyczyną jest możliwość określenia perspektywy czasowej dla leczenia wielu zaburzeń (terapia poznawczo-behawioralna może mieć formę krótkoterminową). Relacje między terapeutą a pacjentem są partnerskie i oparte na wzajemnym szacunku.

Ważną częścią terapii poznawczo-behawioralnej jest psychoedukacja. Pacjent dowiaduje się możliwie jak najwięcej o swoim zaburzeniu, dzięki czemu staje się odpowiedzialny za proces zdrowienia i uczy się samodzielnego radzenia z problemami. 

Podejście poznawcze opiera się na przekonaniu, że bolesne emocje, cierpienie czy destrukcyjne sposoby zachowania ludzi mają swoje źródło w sposobie postrzegania świata, a więc w myśleniu. Terapia ma zatem na celu zmianę sposobu myślenia pacjenta na bardziej funkcjonalny, dzięki czemu może on ograniczyć cierpienie i nauczyć się radzić sobie w codziennym życiu.

 

W jakich zaburzeniach może pomóc terapia poznawczo-behawioralna?

Podejście to stosowane jest w leczeniu całej gamy chorób psychicznych i zaburzeń: zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży, zaburzeń odżywiania, zaburzeń nastroju (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa) czy zaburzeń lękowych.

Metody terapii poznawczo-behawioralnej dzięki swojej skuteczności stosowane są w innych dziedzinach pomocy psychologicznej jak psychoedukacja, trening interpersonalny czy coaching.

Niektóre choroby psychiczne (np. schizofrenia czy ciężkiej depresja wymagają również leczenia farmakologicznego. Terapia poznawczo-behawioralna stosowana jest wówczas jako wsparcie i pozwala lepiej funkcjonować w trakcie farmakoterapii i po ewentualnym odstawieniu leków po konsultacji z lekarzem psychiatrą.

Jeśli zastanawiasz się, czy terapia poznawczo-behawioralna może być odpowiednia w twoim problemie - zapraszam do kontaktu telefonicznego: 791 239 832

 


You are here