ADHD a nauka

Natalia Nowak

Jak uczyć się z dzieckiem z ADHD i trudnościami w koncentracji?


Rodzice odgrywają kluczową rolę w wychowaniu i rozwoju dzieci. Najczęściej to właśnie oni starają się pomagać dzieciom w nauce nowych rzeczy, tak aby stawały się samodzielne i odpowiedzialne. Dlatego tak ważna jest świadomość, że prawidłowa, pomysłowa organizacja codziennych czynności, może znacząco ułatwić obowiązki całej rodziny i zbudować wzajemne zaufanie. W przypadku dzieci z ADHD jest to wyjątkowo istotne, z racji że potrzebują one więcej czasu, cierpliwości i starań ze strony rodziców do prawidłowego funkcjonowania.

Co to jest ADHD?


To inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Rozwija się wczesnym dzieciństwem i objawia się nadmierną ruchliwością, impulsywnością i zaburzeniami w koncentracji. Dzieci takie są ciągle pobudzone, ciężko się skupiają podczas nauki czy wykonywania różnych obowiązków.

Zasady, które pomagają dziecku w nauce:


1. Stała pora dnia odrabiania lekcji

Niekoniecznie musi to być ta sama godzina, ale na przykład ustalenie, że zawsze po obiedzie będziemy robić zadania domowe. Przed rozpoczęciem przypomnijmy kilkakrotnie o tym, co ma nastąpić, by uniknąć zaskoczenia oraz bardziej zmotywować dziecko. Ważne jest aby wyznaczyć przedział czasowy na naukę, czyli początek i koniec, który pomaga stworzyć taką perspektywę zakończenia pracy i zyskania czasu wolnego.

2. „Puste biurko”

Ograniczenie zbędnych bodźców do minimum jest w pracy z takimi dziećmi bardzo pomocne. Najlepsze jest własne biurko, ale może również być to duży stół, ważne jedynie by blat był pusty, a pozostały na nim tylko najpotrzebniejsze rzeczy do nauki. Miejsce, w którym dziecko się uczy nie powinno dostarczać hałasów z zewnątrz, dlatego warto postawić biurko z dala od okna, najlepiej przy pustej ścianie, by nic nie przeszkadzało w skupieniu. Niektóre dzieci lepiej pracują przy włączonej muzyce, bądź ucząc się na ziemi, oczywiście możemy na to pozwolić.

3. Motywacja

Czas skupienia na pracy u dzieci z ADHD może być różny, dlatego warto robić krótkie przerwy w trakcie nauki. Ważne by nie wykorzystywać takiej przerwy na telewizję, komputer czy wyjście na podwórko. Z czasem starajmy się zmniejszać ilość przerw i wydłużać czas skupienia na zadaniach. Pomocna w tym będzie motywacja ze strony rodzica, np. zwrócenie uwagi na ważne informacje w zadaniu, tak by zainteresować dziecko. Wszystko co nowe, nietypowe pomaga w skupieniu. Ważne są też pochwały za każde dobrze zrobione zadanie. Na koniec zawsze pomagajmy dziecku spakować tornister. Pamiętajmy też o jednym dniu wolnym od nauki!

Przeczytaj również:

Udostępnij post

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.