Jak pracować nad pewnością siebie?


Jak pracować nad pewnością siebie?

W czasach niepewności pandemicznej, wiele osób, szczególnie nastolatków,  cierpi z powodu braku pewności siebie. Wielu z nich, ogranicza przez to swoje kontakty społeczne, ma słabsze wyniki w nauce, czuje się źle i bezwartościowo.

Miesiące pandemii spowodowały utrudnienie w doskonaleniu pewności siebie. Dlatego też, przedstawiamy poniżej kilka informacji i zasad, które pomogą rozwinąć pewność siebie.


Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan, uczucie lub wiara wynikające z zaufania i przekonania. Niektórzy ludzie potrafią funkcjonować pod presją, z łatwością nawiązują kontakt z innymi i wiedzą, czego chcą od życia. Określa się ich mianem pewnych siebie.

Pewność siebie jest umiejętnością nad którą można pracować, jak nad każdą inną. Przyjmij tę wiadomość, a dzięki niej zyskasz swobodę w jej budowaniu i zmienianiu własnego życia.


Kilka zasad pracy nad pewnością siebie:

  • Miej otwarty umysł.

Wystrzegaj się pokusy dopuszczania do siebie myśli „To się nie sprawdzi…”, podejdź do ćwiczenia pewności siebie z otwartą głową. Bądź gotów na testowanie nowych idei.

  • Stawiaj małe kroki.

Nie spiesz się, niech wiedza ułoży ci się w głowie, zanim pójdziesz dalej utrwal sobie wiedzę w głowie. Jeśli przeskoczysz za szybko wiele etapów pracy nad pewnością siebie, efekt będzie odwrotny.

  • Przyjmij wyzwanie.

Przygotuj się na błądzenie, cofanie się, potknięcia i frustracje. Stawiając czoło lękom i słabościom, staniesz się silniejszy.

  • Korzystaj z doświadczenia

Odwołuj się do doświadczeń – staraj się je zaobserwować i zrozumieć. Poczuj się ich częścią. Zdobywając doświadczenie – rozbierz je na części pierwsze i wyciągnij wnioski.

Zadaj sobie pytania odwołując się do doświadczeń – co poszło dobrze? Co źle? Co mogę poprawić? Itp.

  • Wytrwałość zamieni porażkę w naukę.

Pewność siebie to kwestia emocji, a porażki bardzo ciążą. Patrz więc na świat analitycznie i próbuj różnych rozwiązań. Twoje porażki to część procesu uczenia się.

  • Kończ to, co zacząłeś

Daj sobie szanse i skończ to, co zacząłeś.

  • Zaakceptuj fakt – pewność siebie to umiejętność.

Niektórzy ludzie potrafią funkcjonować pod presją, z łatwością nawiązują kontakt z innymi i wiedzą, czego chcą od życia. Jeśli tego nie masz, wiedz, że można nad tym pracować. Przyjmij ten fakt i pozwól sobie na swobodę w jej budowaniu i zmienianiu własnego życia.

Powyższe wskazówki mogą posłużyć zarówno dzieciom, młodzieży jak i osobom dorosłym

Na podstawie:

Tanya J.Peterson, Jak żyć bez lęku (…)

Przeczytaj również:

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Przewiń do góry

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.