Jak pracować nad pewnością siebie?


Jak pracować nad pewnością siebie?

W czasach niepewności pandemicznej, wiele osób, szczególnie nastolatków,  cierpi z powodu braku pewności siebie. Wielu z nich, ogranicza przez to swoje kontakty społeczne, ma słabsze wyniki w nauce, czuje się źle i bezwartościowo.

Miesiące pandemii spowodowały utrudnienie w doskonaleniu pewności siebie. Dlatego też, przedstawiamy poniżej kilka informacji i zasad, które pomogą rozwinąć pewność siebie.


Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan, uczucie lub wiara wynikające z zaufania i przekonania. Niektórzy ludzie potrafią funkcjonować pod presją, z łatwością nawiązują kontakt z innymi i wiedzą, czego chcą od życia. Określa się ich mianem pewnych siebie.

Pewność siebie jest umiejętnością nad którą można pracować, jak nad każdą inną. Przyjmij tę wiadomość, a dzięki niej zyskasz swobodę w jej budowaniu i zmienianiu własnego życia.


Kilka zasad pracy nad pewnością siebie:

  • Miej otwarty umysł.

Wystrzegaj się pokusy dopuszczania do siebie myśli „To się nie sprawdzi…”, podejdź do ćwiczenia pewności siebie z otwartą głową. Bądź gotów na testowanie nowych idei.

  • Stawiaj małe kroki.

Nie spiesz się, niech wiedza ułoży ci się w głowie, zanim pójdziesz dalej utrwal sobie wiedzę w głowie. Jeśli przeskoczysz za szybko wiele etapów pracy nad pewnością siebie, efekt będzie odwrotny.

  • Przyjmij wyzwanie.

Przygotuj się na błądzenie, cofanie się, potknięcia i frustracje. Stawiając czoło lękom i słabościom, staniesz się silniejszy.

  • Korzystaj z doświadczenia

Odwołuj się do doświadczeń – staraj się je zaobserwować i zrozumieć. Poczuj się ich częścią. Zdobywając doświadczenie – rozbierz je na części pierwsze i wyciągnij wnioski.

Zadaj sobie pytania odwołując się do doświadczeń – co poszło dobrze? Co źle? Co mogę poprawić? Itp.

  • Wytrwałość zamieni porażkę w naukę.

Pewność siebie to kwestia emocji, a porażki bardzo ciążą. Patrz więc na świat analitycznie i próbuj różnych rozwiązań. Twoje porażki to część procesu uczenia się.

  • Kończ to, co zacząłeś

Daj sobie szanse i skończ to, co zacząłeś.

  • Zaakceptuj fakt – pewność siebie to umiejętność.

Niektórzy ludzie potrafią funkcjonować pod presją, z łatwością nawiązują kontakt z innymi i wiedzą, czego chcą od życia. Jeśli tego nie masz, wiedz, że można nad tym pracować. Przyjmij ten fakt i pozwól sobie na swobodę w jej budowaniu i zmienianiu własnego życia.

Powyższe wskazówki mogą posłużyć zarówno dzieciom, młodzieży jak i osobom dorosłym

Na podstawie:

Tanya J.Peterson, Jak żyć bez lęku (…)

Przeczytaj również:

Udostępnij post

Scroll to Top
Przewiń do góry

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.